Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Krwawa biegunka w Markowicach. Nie żyje matka i czworo dzieci

Epidemia krwawej biegunki, wielki przemyt spirytusu przez stację kolejową w Raciborzu, napady rabunkowe w Dziergowicach, Sławikowie i Stanicy, tragiczny wypadek podczas prac polowych i śmierć 16-letniego syna oberżysty, a także... biały poniedziałek w Rybniku, gdzie na ślubnym kobiercu stanęło aż... 41 par. To wszystko wydarzyło się w naszym regionie równo sto lat temu.

Krwawa biegunka w Markowicach. Nie żyje matka i czworo dzieci
Grafika poglądowa (FUN Magazine/shannonselin.com)

Racibórz • 15 października 1919 r.

Przed wkroczeniem Czechów na Górny Śląsk

Gazety czeskie przygotowują na bliskie obsadzenie przyrzeczonych układem pokojowym Republice czeskiej ziem w południowej części Górnego Śląska, mianowicie w Raciborskiem i Głubczyckiem. Pruscy agitatorzy rozwijają gorączkową propagandę wśród Morawiaków w tym celu, aby sprzedać Niemcom jak najwięcej zboża. Z tego wnoszą dzienniki czeskie, że Niemcy wkrótce opróżnią przyrzeczone Czechom obszary tego kraju*.

Czy dogadamy się z lekarzem?

Racibórz. Lekarzem powiatowym dla miasta i obwodu wiejskiego ustanowiony został p. dr Schneider z Niklasse pod Berlinem. Biuro jego znajduje się na ul. Panieńskiej 12 na II piętrze. Rząd obiecał, że będzie tu ustanawiał urzędników Górnoślązaków, ale nie wiadomo, czy nowy lekarz powiatowy zna języki tu panujące i czy jest Górnoślązakiem.

Wielki przemyt spirytusu

Racibórz. Przemytnictwo spirytusu jest bardzo wielkie. Na tutejszej stacyi przytrzymano i obłożono aresztem w czasie od 1 do 8 października ogółem 2227 litrów spirytusu i 232 butelki koniaku.

Donosić o nadużyciach władzy

Wodzisław. Nawiązując do ostatniej korespondencyi z Gołkowic o dokuczliwych zarządzeniach władzy wojskowej w Gołkowicach i okolicy, uprasza się donieść osobiście o wszelkich takich wypadkach do tutejszego lekarza pana dr. Pawelca. Przede wszystkim należy donieść mu o używaniu broni palnej przez grenzschutz**, o ostrzeliwaniu domów prywatnych itd. Bawiąca bowiem Komisya koalicyjna w Gorzycach interesuje się takimi wypadkami***. (Poza tem należy o takich wypadkach donieść także do gazet polskich – red.).

* Artykuł ma związek z nowymi granicami, które miano wytyczyć po I wojnie światowej. Zapisy traktatu pokojowego przewidywały m.in. powstanie Polski oraz Czechosłowacji. Część powiatu raciborskiego została włączona bezpośrednio do państwa czeskiego.

** Grenzschutz był organizacją militarną, której zadaniem było zapobieżenie dalszym ubytkom terytorialnym Rzeszy Niemieckiej. Członkowie grenzschutzu mieli pilnować porządku na terenach przygranicznych.

*** Mowa o przedstawicielach państw ententy, które pokonały Niemcy w I wojnie światowej. Zadaniem komisji było m.in. ukrócenie represji władz niemieckich na terenach objętych planowanym plebiscytem narodowościowym. W wyniku plebiscytu mieszkańcy Górnego Śląska mieli opowiedzieć się za przynależnością państwową do Niemiec lub Polski.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].