Dziewięciolatek śmiertelnie postrzelił kolegę
Rocznica śmierci „śląskiego Mickiewicza”, wejście wojsk włoskich do Raciborza, tragiczne skutki zabawy nabitą bronią w Marklowicach i konflikt polsko-niemiecki w Wodzisławiu Śląskim o podłożu... matrymonialnym – to tylko część spraw, o których równo sto lat temu pisała redakcja ówczesnych „Nowin Raciborskich”.
Racibórz 23 lutego 1920 r.
Odpowiedź księdza
Racibórz. Wiel. ks. kapelan Hoppe donosi nam, że korespondencya o jego kazaniu nie jest prawdziwa; korespondent chyba źle zrozumiał i pojął jego wywody; ks. kapelan Hoppe żadnej polityki do swych wywodów religijnych nie przymieszał ani też nie miał tego zamiaru.
Fałszywe pogłoski
Racibórz. Niemieccy prowokatorzy rozgłaszają wśród ludności miejskiej i wiejskiej, jakoby przybyła na czas plebiscytowy załoga włoska rekwirowała rozmaitą żywność dla siebie, ze szkodą dla tutejszych mieszkańców.
Wobec tego jesteśmy upoważnieni do oświadczenia z jak najwiarygodniejszego źródła, iż wszystkie takie pogłoski są po prostu z palca wyssane. Przeciwnie, wojsko włoskie otrzymuje całą swą żywność potrzebną z własnego kraju.
Powyższe oświadczenie wykazuje jak najdobitniej, iż agitatorom niemieckim chodzi o zaniepokojenie ludności i o szerzenie nienawiści ku wojskom koalicyjnem.
Prawdopodobnie komisya koalicyjna nie puści takich fałszów płazem i prowokatorów pociągnie do odpowiedzialności.
Ludność naszą prosimy usilnie, żeby nie pozwoliła się uwieść przez niemieckich prowokatorów i ufała w całej pełni w sprawiedliwą opiekę komisyi koalicyjnej.
Precz z zicherką
Radlin w Rybnickiem. Sicherheitwera* ma być stąd wnet usunięta, jak mówiono w radzie gminnej. I to będzie słuszne. Należy dążyć do stworzenia silnej policyi albo też osobnej straży do pomocy policyi; jednakże muszą to być ludzie tutejsi, zdolni i bezpartyjni i dzielni.
Ostatnie życzenie ks. Damrota
W dniu 5–go marca roku bieżącego upływa 25 lat od śmierci naszego śląskiego wieszcza księdza Konstantego Damrota. Czem był Adam Mickiewicz dla całej Polski, tem jest dla nas Ślązaków ks. Damrot. Jest on naszym największym śląskiem poetą. Jeżeli dziś odrodzenie nasze narodowe tak dalece dokonane, że z radosnem sercem mówimy o bliskiem połączeniu z Matką – Polską, to pamiętać powinniśmy o wszystkich tych mężach, którzy się słowem i uczynkiem przyczynili do tego (...) W pierwszym rzędzie stoi tu ks. Damrot. Jego to właśnie poezye, odczute z głębi patriotycznego serca, pokazują nam, jak sam kochał Matkę – Ojczyznę, uczą nas, jak ją kochać trzeba, jak za nią i przez nią cierpieć, jak o niej nie zapomnieć; krzepią ducha naszego i ożywiają, by dla niej żyć i pracować (...)
Każdy powinien się przejąć myślą, którą wyraził ks. Damrot w „Ostatniem życzeniu”:
Gdy raz umrę, życzę sobie,
Aby stanął przy mym grobie
Choćby jeden, nawrócony
Słowem mojem, z drugiej strony
Jeden, co za mą przemową
Duszę swą zachował zdrową,
Wkoło ludek nasz serdeczny
Westchnął za mój spokój wieczny;
Dziatek polskich zaś drużyna
Śpiewała: Salve Regina!
* Sicherheitswehr (pot. zycherka, sicherka) – policja bezpieczeństwa.