Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Proboszcz kontra parafianie

Jubileusze siostry przełożonej raciborskiego klasztoru oraz sklepu z towarami kolonialnymi na Starej Wsi, nowy dar z Ameryki dla Polski, „uwolnienie” handlu kartoflami, prezent na jesienne słoty dla byłych żołnierzy, wreszcie konflikt o zabarwieniu politycznym w parafii Rogów – o tym wszystkim informowały Nowiny równo sto lat temu. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie do Raciborza i okolic we wrześniu 1920 r. 

Proboszcz kontra parafianie
zdjęcie poglądowe

Racibórz • 8 września 1920 r.

Jubileusz siostry przełożonej

Racibórz. 50-letni jubileusz ślubów zakonnych obchodzi 8 września Matka przełożona Józefa tutejszego klasztoru sióstr Urszulanek. Uroczystość odbędzie się w zaciszu klasztornem w gronie sióstr i uczennic.

Płaszcze dla byłych żołnierzy

Rybnik. Obwieszczenie. Tutejszy wojenny zarząd zaopatrzenia (Versorgungsamt) będzie wydawał do 15 września b.r. płaszcze cywilne. Wszyscy byli wojskowi, którym przysługuje prawo do poboru płaszcza cywilnego, a dotąd takowego nie otrzymali, powinni się zgłosić w dnie powszednie od godziny 9–11 przed południem w powyższym urzędzie. Papiery wojskowe należy ze sobą przynieść.

Nowy dar Ameryki dla Polski

Nowym dowodem sympatyi narodu amerykańskiego dla Polaków są przysłane Polsce za pośrednictwem Amerykańskiego Czerwonego Krzyża 2 ruchome szpitale polowe, czynne obecnie na froncie wołyńskim w Szepetowce i Zawiahiu*. Każdy szpital składa się z 8 namiotów czyli pawilonów, każdy o 100 łóżkach. Są one wspaniale zaopatrzone we wszelkie środki lekarskie i szpitalne. Posuwając się w ślad za zwycięską armią polską szpitale te uratowały życie setkom dzielnych żołnierzy polskich, którzy wprost z pola walki, okryci kurzem i ranami, znajdują w nich komfort i serdeczną opiekę. Nowy ten dar narodu amerykańskiego wartości setek tysięcy marek jest nowym dowodem przyjaźni Amerykanów dla naszej młodej Republiki. Pomoc ta, jak wszystko co Czerwony Krzyż amerykański sprowadza do Polski, jest udzielona zupełnie bezpłatnie.

* Mowa o froncie wojny polsko–bolszewickiej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
JanNiezbędny 31.12.2020 14:23

Nasz strony były niemieckie , niestety tylko do 1949 roku!!!to dlaczego piszą że dary z Ameryki dotarły do polski???

~Fritzek (91.200. * .82) 06.11.2020 22:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~stopHEJTOWImoderatorow (83.7. * .244) 13.09.2020 20:13

Zawsze z ciekawością czytam "stare dzieje", można sobie porównać jaki był kiedyś poziom w gazetach a jaki jest dziś.