Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

22-latka próbowała wskoczyć do odjeżdżającego pociągu. Skończyło się tragicznie [HISTORIA]

Tragiczny wypadek na dworcu kolejowym w Żorach, niszczycielski pożar w Skrzyszowie oraz proces pedofila przed Izbą Karną w Raciborzu – między innymi o tym pisano w Nowinach w kwietniu 1912 r. Zapraszamy do lektury, która jest jak podróż w czasie. Wojciech Żołneczko

22-latka próbowała wskoczyć do odjeżdżającego pociągu. Skończyło się tragicznie [HISTORIA]
Zdjęcie ilustracyjne (fot. Glasgow Museum).

6 kwietnia 1912 r.

Zmiana powietrza

Podczas gdy wczoraj powietrze było dość mroźne i zanosiło się nawet na śnieg, dziś cokolwiek się ociepliło, a i słonko znowu świeci.

Kara dla pedofila

Racibórz. Izba karna skazała robotnika Jana Urbańca z Koźla na 3 lata domu karnego za występki przeciw moralności, jakich się dopuszczał na własnej 9-letniej córeczce.

Wybory na Ostrogu

Ostróg przy Raciborzu. Na przedstawicieli gminnych wybrali zostali w 1 kl. kupiec Fr. Dostal, w 2 kl. właściciel domu Fr. Heide, w 3 kl. stelmach Fr. Libera*. Pomiędzy właścicielem domu Pawłem Gawendą a p. Pilarem nastąpią ściślejsze wybory.

Pożegnanie Czytelnika

W Łubowicach, pow. raciborski, odbył się wczoraj pogrzeb ś.p. Antoniego Lepiorza. Zmarły liczył lat 69, a za życia był dobrym Polakiem i katolikiem, przytem aż do zgonu wiernym czytelnikiem „Nowin Raciborskich” od czasu ich założenia. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie, a światłość wiekuista niechaj mu świeci na wieki.

Reklama z

Przejechana przez pociąg

Czernica, pow. rybnicki. Na torze kolejowym pomiędzy Czernicą a Suminem znaleziono we wtorek po południu zwłoki kobiety, przejechanej przez pociąg. Nazwiska zabitej nie zdołano dotychczas stwierdzić.

Wiatr rozniósł pożar

W Skrzyszowie, pow. rybnicki, spaliły się w poniedziałek 4 stodoły, zbudowane z drzewa i jeden dom mieszkalny. Budynki należały do gospodarzy Jana Kühna, Franciszka Hübnera, Józefa Wali i Franciszka Wali. Pogorzelcy byli tylko bardzo nizko zabezpieczeni*. Wskutek silnego wichru płomienie rozszerzyły się z taką szybkością, że z martwego inwentarza nic nie zdołano uratować.

Tragiczny wypadek na kolei

Żory. Straszne nieszczęście wydarzyło się we wtorek przed południem na tutejszym dworcu. Żona gospodarza Bystronia z Gołaszowic, kobieta 22-letnia i dopiero od 2 lat zamężna, chcąc powracać z targu koleją do domu, spóźniła się na pociąg. Szybko więc weszła na peron przez furtkę przeznaczoną tylko dla urzędników kolejowych i chciała wskoczyć do wagonu. Przytem atoli upadła i dostała się pod koła, które jej zmiażdżyły obie nogi. Nieszczęśliwą odstawiono natychmiast do miejskiego lazaretu, gdzie musiano jej odjąć obie nogi, lecz tegoż dnia po południu wyzionęła ducha.

* W ówczesnych Prusach, które odgrywały wiodącą rolę w Rzeszy Niemieckiej, zachowały się relikty systemu klasowego. Społeczeństwo dzielono na klasy ze względu na urodzenie oraz majątek, co przekładało się na nieproporcjonalną w stostunku do liczebności danej klasy reprezentację w różnego rodzaju gremiach.

** Chodzi o kwotę ubezpieczenia od skutków pożaru, do której wypłacano odszkodowanie. Tak jak dziś, kwota odszkodowania była uzależniona od wysokości składki.


11 kwietnia 1912 r.

Ilu uczniów chodzi do gimnazjum?

Racibórz. Do tutejszego gimnazyum król.* uczęszczało w ubiegłym roku szkolnym: 394 uczniów katolików, 85 ewangelików i 30 żydów. W tej liczbie było 323 z miasta a 186 pozamiejscowych.

Kłopoty finansowe i samobójstwo

Racibórz. W pierwsze święto zastrzelił się znany tu budowniczy i radca miejski Arwiński. Trudności finansowe były powodem samobójstwa.

Wybory w Bieńkowicach

Bieńkowice, pow. raciborski. Przy ostatni wyborach gminnych zwyciężyli Polacy. W 1 klasie wybrany został Tomasz Gałda, w 2 kl. Ignacy Chronik i Rudolf Wystryk, w 3 kl. chałupnik Jan Wyszkony.

Kolejna reklama z dawnych Nowin.

Śmierć wskutek zaczadzenia

W Krzyżanowicach, pow. raciborski, zmarli przed tygodniem małżonkowie Krupowie wskutek zaczadzenia się węglami.

Nowy proboszcz

W Bełku, pow. rybnicki, odbyło się w końcu marca wprowadzenie w urząd nowego duszpasterza ks. prob. Borinskiego.

Trzylatek zmarł w męczarniach

Żory. Trzyletni synek fabrykanta selterki** Nowaka wpadł w garnek napełniony gorącą wodą i odniósł tak ciężkie obrażenia, że dnia następnego wyzionął ducha.

* Mowa o Królewskim Gimnazjum Ewangelickim. Szkoła została założona w 1819 r. Urządzono ją w zabudowaniach dawnego klasztoru. Pomimo upływu tak wielu lat, gmach zachował funkcję edukacyjną. Obecnie mieści się tam Zespół Szkół Ekonomicznych.

** Rodzaj gazowanej wody do picia.


Artykuły z serii "110 lat temu w Nowinach Raciborskich" zawierają autentyczne fragmenty dawnych Nowin. Archiwalne numery gazety zostały zdigitalizowane przez pracowników Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Raciborzu. Można je przeglądać na stronie internetowej www.biblrac.pl, do czego zachęcamy wszystkich miłośników historii Raciborza i okolic.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].