Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zgubne skutki picia okowity

Niemieccy szpicle podający się za Polaków, uwolnione ceny prosiąt, debata na temat konstytucji odrodzonej Polski, zgubne skutki picia okowity w Babicach oraz tajemniczy pieniądz dymny – to tylko część tematów, które równo sto lat temu zaprezentowano na łamach Nowin.

Zgubne skutki picia okowity
Ilustracja poglądowa (Pijany ojciec, George Bellows, wikipedia.org)

Racibórz • 28 maja 1919 r.

Świat się okłamać już nie pozwoli

„Echo de Paris” pisze, że na Górnym Śląsku 200 000 Niemców demonstruje za pozostaniem przy Niemcach. „Ale czas ten już minął, żeby nadal trzymać w niewoli 2 miliony Polaków śląskich”. Na to się oburzają gazety niemieckie, twierdząc, że do pana Hörsinga* nadeszło już półtora miliona liczonych głosów, które są za pozostaniem przy Niemcach. Owe półtora miliona głosów liczonych (o ile nie chodzi o głosy z całych w ogóle Niemiec, tylko z Górnego Śląska polskiego) istnieją tylko we fantazyi hakatystów**. Jest to szwindel nad szwindlami, ale świat się już okłamać nie pozwoli. Jak hakatyści głosy te „liczyli”, wynika z następującego faktu: Raciborski „Anzeiger” podał, że w kilku miejscach pochód w Raciborzu liczono, i naliczono 10 000 osób (i to jest już wielka przesada!); „Katowicerka” napisała, że w Raciborzu demonstrowało 20 000 osób; biuro Wolffa doniosło, że w Raciborzu demonstrowało 25 000 osób; a więc z około 5000 (przeważnie dzieci i kobiet) zrobiono 25 000 obywateli! A takich przykładów jest więcej. Tak więc urosło 1 1/2 miliona demonstrantów „liczonych” oczywiście!

Uwaga na szpicli!

Baczność! Kręcą się po Górnym Śląsku szpicle niemieccy, którzy są zdania, że się na to nauczyli po polsku, by ludzi naszych unieszczęśliwiać. Szpiclem takim na Bytom jest sierżant Śmieja, który posiada książeczkę żołdową polskiego żołnierza, książeczką tą się legitymuje wobec ludzi, których chce wybadać. Naturalnie chodzi po cywilnemu. Więc trzymać język za zębami!

Wolne prosiaki

Ceny prosiąt zostały nareszcie wolne od ograniczeń. Rozporządzenie z dnia 3 maja 1919 r. przepisujące ceny maksymalne, zostało zniesione. Ceny maksymalne byłyby się przydały, ale powinni je byli ustanowić znawcy tak, żeby ani hodowcy ani kupujący nie byli poszkodowani.

Zabity granatem

Żory. Gdy grenzschutz*** dnia 23 maja po południu ciągnął z Żor do Rydułtów, a porucznik Hartmann przejeżdżał obok, zluzował się i upadł jeden z granatów ręcznych i eksplodował. Porucznik został zabity, oprócz niego jest rannych 4 żołnierzy i kilka koni.

Samobójstwo inwalidy

Rybnik. Powiesił się tu inwalid wojenny Franc Steller w chwili przygnębienia umysłowego.

* Otto Hörsing – komisarz socjalistycznego rządu niemieckiego na Górnym Śląsku, który za swoją antypolską działalność otrzymał przydomek „Kata Polaków”.

** Hakatyści – potoczne określenie członków i sympatyków Niemieckiego Związku Marchii Wschodniej, którego celem była germanizacja ziem polskich objętych zaborem niemieckim.

*** Grenzschutz – niemiecka organizacja paramilitarna, której członkowie sprzeciwiali się odłączeniu wschodnich terenów Niemiec.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Zewsi (188.137. * .198) 02.06.2019 20:07

Czytając Nowiny Raciborskie jakoś nie mogę zrozumieć wyników Plebiscytu z 1921 roku gdzie w Raciborzu za Niemcami głosowało 91 % a za Polską 9 % a w powiecie Raciborskim bez miasta za Niemcami 58,7 % za Polską 41,3 %. To oznacza że ówczesne Nowiny były bardzo stronnicze i uprawiały propagandę a nie informację, no chyba że ówcześni dziennikarze byli tacy .... niekompetentni,