Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Tragedia na Płoni. Trzylatek zginął pod kołami

Pracownik okradający swego pracodawcę, tragiczny wypadek na Płoni, śmierć pracowników kopalni w Radlinie, wielki strajk pracowników fabryk w Raciborzu oraz nowa polityka magistratu dotycząca rozwieszania plakatów w mieście – to tylko część spraw, o których równo sto lat temu pisano w „Nowinach Raciborskich”. 

Tragedia na Płoni. Trzylatek zginął pod kołami
Zdjęcie poglądowe

Racibórz • 18 sierpnia 1920 r.

Niewierny robotnik

Ślusarz P., zatrudniony w warsztatach kolejowych, przywłaszczał sobie przez dłuższy czas metale brązowe i zabierał takowe do domu. W tych dniach zamierzał łup nagromadzony spieniężyć, został jednakże w chwili przewiezienia tegóż przez policyę przyłapany i aresztowany. Skradziony metal ma wartość kilku tysięcy marek.

Śmierć chłopczyka

Płonia pod Raciborzem. 3-letni synek gospodarza Fr. Kuczy, bawiąc się przed domem rodzicielskim, został przez piwiarza na śmierć przejechany. Koła przeszły maleństwu przez piersi. Śledztwo wykaże, kto zawinił śmierci.

Matki! matki! uważajcież na wasze dzieci.

Śmiertelny wypadek na kopalni

Kopalnia „Emy” w Rybnickiem*. W przeszły czwartek spotkało nieszczęście kierownika maszynki dołowej W. Smolki z Marklowic oraz jego pomocnika 18-letniego Feliksa Słotnego. Węgle się oberwały i runęły na lokomotywę. Smolka doznał silnego potłuczenia a Słotny został na miejscu zabity.

Wiec w Szychowicach**

Z Raciborskiego. W niedzielę 8 b.m. miał się odbyć wiec polski w Książęcej Zawadzie, lecz z powodu zebrania „Heimatstreuerów” karczmarz odmówił sali. Za to odbył się tego samego dnia wiec w Szychowicach, po ukończeniu którego założono Kółko oświaty, śpiewackie i Sokoła***. Na członków wstąpiło około 100 młodzieńców i dziewcząt. Nowym towarzystwom szczęść Boże!

* Kopalnia „Emma” w Radlinie od 1949 r. nosi nazwę „Marcel”.

** Mowa o dzisiejszych Ciechowicach w gminie Nędza.

*** W okresie przedplebiscytowym Niemcy i Polacy prowadzili intensywną działalność agitacyjną, która przejawiała się m.in. zakładaniem patriotycznych stowarzyszeń. Celem tej działalności było przekonywanie do głosowania w plebiscycie za jedną lub drugą stroną. Wyniki plebiscytu miały przesądzić na przynależności państwowej Górnego Śląska.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].