Tragedia na Płoni. Trzylatek zginął pod kołami
Pracownik okradający swego pracodawcę, tragiczny wypadek na Płoni, śmierć pracowników kopalni w Radlinie, wielki strajk pracowników fabryk w Raciborzu oraz nowa polityka magistratu dotycząca rozwieszania plakatów w mieście – to tylko część spraw, o których równo sto lat temu pisano w „Nowinach Raciborskich”.
Racibórz • 23 sierpnia 1920 r.
Rozporządzenie policyjne!
Dotyczy przybijania plakatów dla miasta Raciborza.
Na podstawie §§ 5 i 6 ustawy o administracyi policyi z 11 marca 1850 i § 143 ustawy o ogólnej administracyi kraju z 30 lipca 1883 wydaje się niniejszem za zgodą magistratu następujące rozporządzenie policyjne:
§ 1.
Publiczne ogłoszenia wolno odtąd na publicznych placach, ulicach i drogach na żadnem innem miejscu, jak przeznaczonych do tego słupach odnośnie tablicach przybijać lub w inny sposób przymocować. Tylko właścicielom gruntu i dzierżawcom przysługuje prawo na ich gruntach lub przez nich wydzierżawionych lokalach przymocowania ogłoszeń, przeznaczonych dla publiczności, które dotyczą ich własnego interesu.
§ 2.
Wykroczenia przeciw temu rozporządzeniu karane będą grzywną do 9 marek, w razie niemożności zapłacenia odpowiednim aresztem.
Racibórz, 16 marca 1894. Władza policyjna, podp. Bernert.
Powyższe rozporządzenie policyjne podajemy ponownie do publicznej wiadomości z tem nadmienieniem, iż kupcowi Arturowi Kalesky’emu, mieszkającemu na miejscu przy ul. Zwinger 23, przedzierżawione zostały ustawione w tutejszym obwodzie miejskim słupy i tablice do umieszczania ogłoszeń i t.p. na czas od 11 kwietnia 1920 do tego samego dnia 1922 r.
Poszczególnie zwraca się na to uwagę, iż wszystkie publiczne ogłoszenia (plakaty) na tych słupach wolno tylko p. Kalesky’emu lub jego ludziom umieszczać i to wedle taryfy miejskiej.
Ogłoszenie to zostało także przez wywieszenie na ratuszu w polskim i niemieckim języku opublikowane.
Racibórz, 13 sierpnia 1920. Magistrat.