Hojniejsze jałmużny, zakaz jednoczesnego używania mięsnych potraw i ryb, komu wolno było posilić się mięsiwem podczas Wielkiego Postu? O tym wszystkim przypominały swoim czytelnikom "Nowiny Raciborskie" na pierwszej stronie wydania z 22 lutego 1896 roku.
- Pobiegł do chlewa po motykę i bił nią matkę tak długo, aż skonała - pisały "Nowiny Raciborskie" w numerze z 18 stycznia 1908 roku. Czym jeszcze żyli mieszkańcy naszego regionu sprzed ponad wieku?
108 lat temu zima w naszym regionie była tak sroga, że dzieci przychodziły do szkoły z odmarzniętymi uszami. Dzisiaj cieszymy się z kilkucentymatrowej warstwy śniegu, skrzętnie lepiąc bałwany. Zobacz zdjęcia bałwanów z naszego regionu.
- Obecnie panuje brzydka niemiecka moda, obwieszać drzewko jakiemiś bomblami błyszczącymi, które są drogie, łatwo się psują i tłuką, i nikomu przyjemności nie sprawiają - pisały "Nowiny Raciorskie" w numerze z 21 grudnia 1909 roku.
Raciborski sąd skazał na karę więzienia ślusarzy, którzy trudnili się... fałszerstwem pieniędzy, pancerna szafa powstrzymała włamywaczy w składzie drewna, a kobieta z Chwałowic zmyślila historię o napadzie... Wszystko to w przededniu prawyborów z 1898 roku. Czym żyli mieszkańcy naszego regionu sprzed wieku?
Rodzice sadyści, śmiertelny wypadek przy strzelaniu do tarczy, rozgniewany chłop zabił chłopca młotkiem "bo nie przyniósł mu gwoździ" - to tylko niektóre ze zdarzeń, o których pisała redakcja "Nowin Raciborskich" w numerze z 13 lipca 1895 roku.
W Krzanowicach piorun uderzył w dziewczęta przewracające siano. Na miejscu zginęła 23-letnia córka chałupnika Klemensa... Czym jeszcze żyli mieszkańcy regionu sprzed ponad wieku?
- Nieszczęście to tem boleśniejsze dla nas, ponieważ dotknęło przeważnie polską ludność, polskich górników! - czytamy w numerze "Nowin Raciborskich" z 19 czerwca 1894 roku.
Nie musisz już wychodzić z domu, aby mieć dostęp do "Nowin Raciborskich" z lat 1889-1920. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Raciborzu udostępnia je on-line.