Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.
Historia OSP Radlin II 

Historia straży pożarnej w Radlinie II sięga roku 1907. Decyzję o jej założeniu podjęli chłopi wracający z bardzo groźnego pożaru, który wybuchł w budynkach gospodarczych w Marklowicach Górnych.

Paweł Newerla przedstawia: Kultura w powojennym Raciborzu 

Jest sierpień 1945 r. Polski magistrat dopiero od trzech miesięcy urzęduje w budynku przy ul. Batorego. Ulice są zasypane gruzem. Straszą ruiny wypalonych domów.

Kronika Wodzisławia Franciszka Henkego odkryta na eBayu. Trafiła z Niemiec do muzeum 

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim poinformowało o pozyskaniu białego kruka - Kroniki Franza Henkego, spisanej przez rektora szkół w Wodzisławiu i wydanej w 1861 roku. 

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.3) 

Pani Treumann wraca do grania w teatrze. Nie opuściła go nigdy, przez te wszystkie lata dawała gościnne przedstawienia w wielu niemieckich miastach, promując przy okazji swoje filmy. Teraz jednak , pozbawiona wsparcia Viggo Larsena, który zdecydował...

Sentymentalna podróż po Raciborzu, czyli Długa droga do przeszłości 

Kiedy po raz kolejny słyszę o rewitalizacji ulicy Długiej, przypominam sobie lata 80., gdy śródmiejski deptak był wizytówką naszego miasta. Mieszkańcy całego regionu przyjeżdżali do Raciborza na wystawy w BWA, po antyki do Desy, albo ubrania...

Kolonia „Karola” w Rydułtowach 

Kolonia „Karola”, zwana przez miejscowych „Karlikiem”, zbudowana została około 1900 roku pomiędzy ówczesnymi szybami „Karlik” i „Zitszacht” (obecnie-pomiędzy ulicami Strzelców Bytomskich i Bema). Wzniesiono ją na terenach kopalnianych...

Wanda Treumann – wodzisławska gwiazda (cz.2) 

Młoda para zamieszkała w Lipsku, gdzie w 1904 roku urodził się ich jedyny syn Herbert. Wkrótce później Treumannowie przenieśli się do Berlina, tutaj Wanda zaczęła uczęszczać na lekcje aktorskie w szkole Emanuela Reichera. Nie mogła lepiej...

Rybnik wczoraj i dziś (VI) 

Prezentujemy historyczne pocztówki z kolekcji Pawła Poloka, dziennikarza, solisty i konferansjera Kapeli ze Śląska. W roku 2006 ukończył on politologię w Instytucie Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Śląskiego oraz historię w...

Roszarnię w Nędzy w latach świetności wspomina Krystian Okręt 

Roszarnia to zakład włókienniczy zajmujący się przetwarzaniem słomy lnianej na włókno, stanowiące półfabrykat w wyrobie, m.in. nici, lin, tkanin, dzianin, tworzyw zbrojonych.

Jak zmagać się z traumami pokoleniowymi? - młodzież z Rydułtów na ciekawych warsztatach 

We wrześniu grupa wybranych uczniów klasy 2b z Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych w Rydułtowach przeszła przez 12 godzin rozwijających warsztatów w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Proces o trzy fenigi, rady Cebrzykowej dla cara i pociągowa niewola pijaka [127 lat temu w Nowinach] 

Co napisała w liście do cara niejaka Cebrzykowa, że ją za te słowa aresztowano? Jak skończył się wielki proceso  trzy fenigi, których nie chcieli zapłacić na mycie gospodarze z Pietrowic Wielkich? Czyim głosem może mówić wagon towarowy? Pytania i odpowiedzi dotyczą wydania "Nowin Raciborskich" 19 marca 1890 roku. Zapraszamy do lektury.

Lanie piwa dla wybranych, czyli Rybnik i Wodzisław chcą raciborskich porządków [127 lat temu w Nowinach] 

Wielka polityka, kanał Odra-Dunaj, ale również sporo informacji lokalnych, a wśród nich - proces dzieciobójczyni z Kuźni Raciborskiej, znęcanie się nad zwierzętami w Pawłowie, damski bokser na Nowych Zagrodach i szajka głodomorów pustoszących spiżarnie w Rybniku. Sprawdź, o czym pisały "Nowiny Raciborskie" 12 marca 1890 roku.

Śmierć robotnika z raciborskiego. Osierocił siedmioro dzieci [127 lat temu w Nowinach] 

Na kogo powinni głosować katolicy? Jaka była przyczyna śmierci robotnika Gąsiora z Zabełkowa, który osierocił siedmioro dzieci? Czy w Kuźni Raciborskiej doszło do dzieciobójstwa? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w "Nowinach Raciborskich z 5 lutego 1890 roku. Ponadto: wyborcze emocje, germańsko-słowiańskie zmagania, a nawet... suche żarty.

Służąca wrzuciła dziecko do pieca, bo bała się utraty pracy [100 lat temu w Nowinach] 

Na świecie szalała wojna, żywności było coraz mniej, obyczaje upadały. O tym wszystkim pisała dokładnie sto lat temu redakcja "Nowin Raciborskich". Dowody? Proces lichwiarza, który dorabiał się na ludzkim głodzie oraz śledztwo komisarza Głombika w sprawie zniknięcia noworodka w Paruszowcu.

Szalony nauczyciel i dzieciobójczyni. Próbowała zabić dziecko kwasem [122 lata temu w Nowinach] 

Kto zapłacił za wykwintny posiłek obłąkanego nauczyciela? Dlaczego 15-latka udusiła jedno dziecko, a drugie próbowała zabić przy pomocy kwasu karbolowego? Co dzieje się na Dalekim Wschodzie i dlaczego germanizacja jest sprzeczna z wolą Bożą? Na te pytania odpowiadała redakcja "Nowin Raciborskich" w numerze z 22 stycznia 1895 roku.

Wiara, bezbrzeżny smutek i nadzieja Święta Bożego Narodzenia w Raciborzu A.D. 1889 – 1918 

Zapomniane świąteczne wróżby, choinka polska, która „bywa germanizowana” i przerażająca rzeczywistość Świąt Bożego Narodzenia czasu I wojny światowej... – przeczytaj co o Świętach Bożego Narodzenia pisano w Nowinach Raciborskich sprzed stu lat.

Niemieckie lekcje picia, wypadek automobilu oraz rychły koniec świata [107 lat temu w Nowinach] 

Polacy piją, bo liznęli kultury niemieckiej. W okolicach Rybnika doszło do wypadku. A już za kilka miesięcy ludzkość może wyginąć (przez uduszenie lub silne podniecenie). O tym wszystkim można było przeczytać w "Nowinach Raciborskich" dokładnie 107 lat temu.

Marynarz zdemolował cmentarz, brakuje węgla, no i jeszcze Ci Ślązacy [98 lat temu w Nowinach] 

98 lat temu mocarstwa tworzyły nowy, światowy ład. Zmiany granic były nieuniknione, co miało dotknąć również Górny Śląsk. W prasie toczył się spór o prowieniencję Ślązaków. - Polacy czy Niemcy? - zapytywała redakcja "Nowin Raciborskich". Sprawdź, co można było przeczytać w wydaniu z gazety z 11 grudnia 1918 roku.

Niemcy zadłużone po uszy, Rybnik chce kolei, a niegodziwcy zalecają się do swoich cór [107 lat temu w Nowinach] 

Reformy finansów nie przynoszą efektów. Dług Rzeszy Niemieckiej rośnie w zastraszającym tempie. Tymczasem w Rybniku dwóch spryciarzy ukradło i zakopało w pobliżu kościoła małą fortunę. Wkrótce zajmie się nimi sąd i na pewno nie mogą liczyć na pobłażliwość. Tak jak niegodziwi ojcowie, których przysięgli skazali na kary więzienia...

Straszna śmierć szesnastolatki, cud w Głubczycach i złoto w polu [127 lat temu w Nowinach] 

Do makabrycznego (przywodzącego na myśl krwawą scenę z "Ziemi obiecanej") wypadku doszło przed 127 laty w rybnickim browarze. O tragedii pisała redakcja "Nowin Raciborskich" w wydaniu z 27 listopada 1889 roku. Co jeszcze zajmowało Czytelników "Nowin..." sprzed wieku?

Śmierć w studni, rozcieńczanie wódki i zaraza [119 lat temu w Nowinach] 

Restaurator został ukarany, bo "wódkę za nadto rozcieńczał wodą". Ani myśląc o poddaniu się karze, odwołał się od wyroku. Powono rzeczoznawców, ktorzy jednoznacznie stwierdzili... Przekonaj się, o czym pisały "Nowiny Raciborskie" 119 lat temu!

Kara śmierci dla pięknej Pauliny. Zabiła macochę, zwłoki próbowała spalić [103 lata temu w Nowinach] 

24-letnia Paulina Zimmerówna pod nieobecność ojca (wyjechał do pracy w Ameryce) zamordowała macochę. Motyw? Kobiecie nie podobał się "lekki" tryb życia pasierbicy i czyniła jej z tego powodu wyrzuty. O sprawie pisała redakcja "Nowin Raciborskich" w wyjątkowo makabrycznym wydaniu z 6 listopada 1913 roku.

Racibórz liczy już 30 000 dusz! [114 lat temu w Nowinach] 

Gigantyczne strajki górników, nieszczęśliwe wypadki, włamania i germanizacja - sprawdzamy, o czym pisały "Nowiny Raciborskie" 23 października 1901 roku.

"Chodzimy przygnębieni", czyli Nowy Rok czasu wojny [100 lat temu w Nowinach] 

W nocy świętowaliśmy zakończenie starego i nadejście nowego roku. Fajerwerkom, tańcom, toastom i życzeniom nie było końca. Tymczasem sto lat temu nasi przodkowie spoglądali w przyszłość oczami pozbawionymi resztek nadziei...

Górnicy! Baczność! Stanowcza chwila nadchodzi! [110 lat temu w Nowinach] 

Dokładnie 110 lat temu "Nowiny Raciborskie" pisały o nowym prawie górniczym. Na jakie przywileje mogli liczyć robotnicy? Ponadto opisano zbrodnię ślusarczyka Kury, który zamordował swoją kochankę. Niezapomniane wrażenia smakowo-duchowe miało natomiast zapewnić spożycie specyfiku zwanego KRĘCIPYSKIEM. Można go było nabyć w fabryce...

O rosole i roztopionym tłuszczu - dawne przepisy postne [119 lat temu w Nowinach] 

Hojniejsze jałmużny, zakaz jednoczesnego używania mięsnych potraw i ryb, komu wolno było posilić się mięsiwem podczas Wielkiego Postu? O tym wszystkim przypominały swoim czytelnikom "Nowiny Raciborskie" na pierwszej stronie wydania z 22 lutego 1896 roku.

Zatłukł matkę motyką, bo nie dała mu na gorzałkę [107 lat temu w Nowinach] 

- Pobiegł do chlewa po motykę i bił nią matkę tak długo, aż skonała - pisały "Nowiny Raciborskie" w numerze z 18 stycznia 1908 roku. Czym jeszcze żyli mieszkańcy naszego regionu sprzed ponad wieku?

Zobacz więcej